دکترسید حسین افضلی ::قدرت و اقتدار در گرو علم و اندیشه است.

قدرت و اقتدار در گرو علم و اندیشه است.

 

دکترسید حسین افضلی نماینده مردم شهرستان اقلیدامشب وبه مناسبت دهه ی کرامت سخنران مراسم استقبال از کاروان نمادین امام رضا (ع) دراقلید بود.

نماینده مردم شهرستان اقلید در مجلس شورای اسلامی که در جمع مردم شهرستان اقلیدو جمعی از خادمین حرم امام رضا (ع) در محل تفرجگاه چشمه محمد رسول الله (ص) این شهر سخن می گفت : ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن ولادت امام رضا (ع) عبورکاروان امام رضا (ع) در مسیر مدینه تا مرو از شهرستان اقلید را مایه ی خیر و برکت برای این خطه و دیار دانست.

دکتر افضلی سخنان امشب خود را در سه بخش ادامه داد.اول در مورد شناخت امام رضا (ع) و ولایتعهدی ایشان ،دوم چرایی وجودپربرکت حرم امام رضا (ع) و سوم ماندگاری نام و یاد و سیره و روش امام رضا (ع) در طول تاریخ

نماینده مردم شهرستان اقلید در مجلس شورای اسلامی در بخش اول سخنان خود با اشاره به شرایط دوران زندگانی امام رضا (ع) گفت : در طول دوران زندگانی آن امام همام جو ویژه ای برجامعه حاکم بود چراکه سرزمین ها توسعه پیدا کرده بودند وافراد با مذاهب مختلف زیر چتر یک حکومت بودند و این باعث شده بود که شبهات زیادی هم بوجود آید .

وی تنها مرجع کامل برای پاسخ به شبهات در آن زمان را امام رضا (ع) معرفی کرد و گفت: علی رغم اینکه حکومت به دنبال شبهه افکنی بود اما امام رضا (ع) توانست با درایت و بینش به شبهات پاسخ دهد در صورتی که پاسخ به شبهات فلسفی و عرفانی به راحتی امکان پذیر نبود .

دکتر افضلی توانایی امام رضا (ع) را محدود به پاسخ گویی به مسائل فلسفی و مذهبی ندانست و گفت: همانطور که از کتاب طب الرضاآن امام همام که در زمینه ی طب و سلامت است براورد می شود، ایشان در مسائل علمی هم جوابگو مسائل و مشکلات بوده اند.و این نشان می دهد علمی بودن هشتمین امام شیعیان ابعاد مختلفی را در بر می گیرد .

وی با اشاره به مسئله پیشنهاد مامون به امام رضا (ع) در زمینه ی پذیرفتن خلافت گفت : زمانی که مامون سرنوشت خود را در خطر دید و از طرفی محبوبیت امام رضا (ع) را در بین مردم می دید تصمیم گرفت برای امن کردن حکومت خود به امام رضا (ع) پناه بیاورد و در جلسه ای که گرفته شد در پاسخ به درخواست مامون جهت گرفتن امر خلافت پاسخی دادند که در طول تاریخ ماندگار است .

وی با اشاره به این پاسخ عالمانه و ماندگارامام رضا (ع)گفتند : زمانی که مامون از امام رضا (ع) خواستند که خلافت را بپذیرد امام رضا (ع )فرمودند اگر خلافت حق تو است پس باید برای تو باشد و شایسته تو است و اگر خلافت حق تو نیست حق نداری چیزی را که نداری ببخشی و این پاسخ نشان از عالمانه بودن این امام همام است .

دکتر افضلی امام رضا (ع) را فردی به تمام معنا عالم معرفی کردند و گفتند قدرت و اقتدار و توانمندی درگرو علم و اندیشه است و اگر در طول تاریخ نگاه کنیم می بینیم که عالمان دینی همه جا با علم همراه بوده اند وگوشه هایی از این علم و دانایی آنها را می توان در احادیث و کتاب های آنها مشاهده کرد، احادیث و کتابهایی که پس از قرن ها هنگام مراجعه به آنها تازگی و به روز بودن آنها نظر مخاطبان را به خود جلب می کند.

نماینده مردم شهرستان اقلید در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فلسفه چینی شبکه های ماهواره ای در این زمینه که شیعیان قبر پرست هستند گفت: ما شیعیان، امام رضا (ع) و ائمه را در راستای وحدانیت خداوند می بینیم و اینکه شبکه های ماهواره ای دنبال این قضایا هستند به این دلیل است که متوجه شده اند مباحث مذهبی و اعتقادی به برکت وجود همین حرم های مطهر بوجود آمده است و دشمنان از این مباحث احساس خطر می کنند.

وی وجود حرم های ائمه اطهار را نوعی چتر حمایتی بر سر مستضعفان دانستند وافزودند اگر به برکت این حرم های مطهر نبود شیعیان ما در سایر کشورها متحمل شرایط زندگی سختی بودند .

دکتر افضلی با مردم بودن ائمه اطهار را یکی از ویژگی های بارز آنها دانست و افزود : بخاطر این شیوه است که ما باید یاد و نام ائمه را بزرگ بداریم و فضاهای مذهبی را به بهترین نحو ممکن بسازیم .

وی از شیعیان خواست تا می توانند مقصد سفرهای خود را شهرهای زیارتی قراردهند چرا که  این مکان های مذهبی آرامش بخش روح و جان است .

دکتر سید حسین افضلی نماینده مردم شهرستان اقلید در مجلس شورای اسلامی از اعتقادات و باورهای ائمه اطهار به عنوان یکی از دلایل ماندگاری ائمه اطهار نام برد و افزود :یکی از افتخارات ما این است که مسلمان هستیم و دین ما تضمین کننده سلامت جامعه ی ما است .

دکتر افضلی در پایان سخنان خود  از مردم بویژه جوانان خواست عالمانه و مدبرانه به تبلیغ دین مبین اسلام بپردازند تا عالم و آدم به عالمانه و معجزه بودن این دین پی ببرند .

 

۲۰۱۶۰۸۱۱_۲۱۲۲۵۰(0)

 

بازدید: 2711 کدخبر: 576

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *